Wakacje w mieście to nie lada wyzwanie dla rodziców. Czasem naprawdę trudno znaleźć dzieciom zajęcie, szczególnie, kiedy większość dnia spędza się w pracy. Ciepłe dni wolne od nauki powinny być okazją do rozwijania zainteresowań, na które brak czasu w roku szkolnym. Tylko jak to zrobić?
Kolonie i obozy to, dla wielu rodzin, zbyt duży wydatek. Oprócz kosztów samego wyjazdu trzeba brać pod uwagę kieszonkowe, jedzenie na drogę, kupno niezbędnych rzeczy. Dla niektórych dzieci wyjazd na choćby kilka dni jest niemożliwy. Przyczyną mogą być choroby, konieczność przestrzegania odpowiedniej diety, czy zbyt mała samodzielność malucha. A w mieście niewiele jest miejsc, gdzie dzieci mogą się bezpiecznie bawić. Bywa tak, że przez dwa miesiące najmłodsi wędrują po osiedlach i ruchliwych ulicach bez celu albo siedzą cały dzień przed telewizorem. Tak jednak nie musi być.
Dobrym rozwiązaniem tych problemów są półkolonie. To zajęcia, odbywające się w mieście, trwające przez tydzień lub dwa. Dzieci nie wyjeżdżają, ale wychodzą codziennie rano na zajęcia, a po południu lub wieczorem wracają do domu – to sprawia, że półkolonie są dużo tańsze od wszelkich wyjazdów. W czasie półkolonii dzieci uczestniczą w ciekawych zajęciach, chodzą na wycieczki. Jest i czas na zabawę, jednak przede wszystkim kładzie się nacisk na rozwój – pokazanie, że wakacje w mieście mogą być równie fascynujące, co dalekie wyprawy. Ważnym aspektem jest również spędzanie czasu z rówieśnikami – rodzice nie muszą już zastanawiać się, co zrobić, aby odciągnąć pociechę od komputera.
Przykładem takich rozwijających zajęć są letnie półkolonie firmy Mały Inżynier. Są to zajęcia, które łączą naukę z zabawą. Jedna z możliwości to robotyka – budowanie i programowanie robotów za pomocą klocków Lego Mindstorms. Każdego dnia uczestnicy budują innego rodzaju konstrukcje, które wykonują rozmaite czynności, biorą udział w wyścigach, czy walkach sumo-robotów. Inny rodzaj zajęć to półkolonie z eksperymentami. To zabawa w stylu „małego chemika”. Dzieci mogą majsterkować i wykonywać różne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Podsumowaniem 5-dniowych zajęć jest widowiskowy pokaz chemiczny prowadzony przez instruktorów.
Takie zajęcia to wielka przygoda dla dzieci. Na tydzień mogą one wcielić się w szalonego naukowca lub wielkiego konstruktora robotów. Półkolonie Małego Inżyniera trwają przez 5 dni od poniedziałku do piątku. Dzieci mają zapewnioną opiekę instruktorów i wyżywienie oraz specjalistyczny sprzęt potrzebny do zabawy w małych naukowców. Półkolonie letnie z robotyką i eksperymentami odbywają się w największych miastach w Polsce.
Do końca roku szkolnego został tylko miesiąc. Nie warto zwlekać ze znalezieniem pomysłu na ciekawe wakacje dla swojego dziecka. Tym bardziej, że lato w mieście może być naprawdę wielką przygodą. I nie trzeba wcale brać specjalnego urlopu – wystarczy skorzystać z gotowych propozycji firm, które są doskonale przygotowane do pracy z dziećmi.