Opakowania jednorazowe są powszechnie stosowane w użytku domowym, a także różnego rodzaju usługach, zwłaszcza gastronomii. Jak każdego typu produkt, mają swe zalety i wady. Jakie konkretnie? Poniżej przedstawiamy rzetelną analizę.
- Na więcej niż jeden raz
- Mało ekologiczne
Na więcej niż jeden raz
Omawiane produkty są przede wszystkim bardzo praktyczne. Są chętnie wykorzystywane przez branżę gastronomiczną jako opakowania na potrawy na wynos. Sprawdzą się także jako bezpieczne w użytkowaniu i wygodne wyposażenie na piknik, grill, ognisko czy dowolne inne spotkanie w terenie. Są idealne na wycieczki i podróże samochodem czy rowerem. Są bardzo praktyczne, a także lekkie, łatwo je spakować np. do plecaka czy torby podróżnej, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Są niedrogie, dzięki czemu z powodzeniem może sobie na nie pozwolić właściwie każdy. Ponadto, na przekór nazwie, większość naczyń jednorazowych może być z powodzeniem stosowana więcej niż jeden raz. Do takowych produktów zaliczyć można zwłaszcza plastikowe sztućce, kubeczki, talerze czy kieliszki jednorazowe.
Niektóre z omawianych opakowań są wręcz niezbędne. Trudno np. wyobrazić sobie zapakowanie kawałków ciasta dla licznych gości na weselu, komunii, chrzcinach czy innym dużym wydarzeniu, bez specjalnych pojemników. Wytrzymałe, funkcjonalne pojemniki na ciasto są zazwyczaj wykonywane z papieru o wysokiej gramaturze. Są niedrogim i bardzo praktycznym sposobem na skuteczne zabezpieczenie, a następnie przewiezienie ciasta, tortu czy babeczek.
Mało ekologiczne
Jak każdego typu produkty, również omawiane mają swoje wady. Do podstawowej zaliczyć można przede wszystkim ich mniejszą ekologiczność względem opakowań czy naczyń wielorazowych. Dotyczy to zwłaszcza wyrobów wykonywanych z plastiku. Ale jest na to sposób. Decydując się na naczynia jednorazowe, lepiej jest wybierać produkty tego typu wykonane z papieru. Wykorzystane kubki czy też talerze papierowe mogą być poddane recyklingowi, a następnie powtórnie przerobione na inny produkt. Co istotne, papier również bardzo szybko ulega biodegradacji. Nawet jeśli więc nie zostanie przetworzony w coś innego, to z pewnością dość szybko się rozłoży.
Ponadto wybrane rodzaje wspomnianych towarów są mniej wytrzymałe w porównaniu do ich odpowiedników „klasycznych”, czyli wyprodukowanych np. ze stali. Dotyczy to zwłaszcza sztućców. Niestety, widelce czy noże plastikowe są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz złamania, niż sztućce metalowe. Stosując je, należy więc zwrócić na to uwagę i krojąc potrawy (np. mięso), robić to po prostu ostrożniej.