Prowadzenie firmy wymaga nie tylko pomysłu na biznes i konsekwentnego dążenia do wyznaczonych celów, ale również znajomości obowiązków (rozliczanie zysków z urzędem skarbowym i regulacja innych opłat wynikających z prowadzenia określonej działalności) i możliwości finansowych (dofinansowania, faktoring).
1. Start na kredyt i dofinansowanie
2. Faktoring
Rynek finansowy daje przedsiębiorcom wiele możliwości finansowych na realizację pomysłów związanych z własnym biznesem. Nie ważne, czy otwieramy salon fryzjerski, agencję reklamową, czy najzwyklejszy sklep na przykład z ubraniami, spożywczy. Samo otworzenie działalności gospodarczej jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do sukcesu. Potrzebne jest zaopatrzenie, narzędzia oraz sprzęt do pracy, środki na czynsz, opłaty związane z prowadzeniem działalności, rozruch, a także promocję oferowanych usług, czy towarów. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to krążymy wokół pieniędzy. Skąd je wziąć? Już odpowiadamy. Przy okazji dowiecie się również, jak szybko uzyskiwać zapłatę za swoje towary i usługi, ale po kolei.
Start na kredyt i dofinansowanie
Na początku prowadzenia działalności gospodarczej przeważnie mamy wiele pomysłów na jej rozwinięcie, a brakuje nam tylko środków finansowych. Pomocną dłoń wyciągają do nas banki, oferując kredyty dla firm. Kiedyś wiązało się to z licznymi formalnościami, wizytami w banku i negocjacjami warunków kredytowania. Dziś takie sprawy można załatwić nawet przez Internet. Jednak jest jedna sprawa, która się nie zmienia, a ma duży wpływ na naszą przyszłość. Tyczy się to zarówno osób fizycznych zaciągających pożyczki, czy kredyty, jak i przedsiębiorców. Umowy kredytowe są przeważnie długie i ich czytanie może wydawać nam się czasochłonne, ale warto je czytać i wiedzieć, co podpisujemy oraz dopytywać o wątpliwości przedstawiciela banku. Lepiej nie podcinać sobie skrzydeł na samym początku rozwoju wymarzonego biznesu. Warto pamiętać, że nie jest to jedyna metoda uzyskania pieniędzy na realizację swoich marzeń. Są jeszcze dofinansowania dla przedsiębiorców. Warto rozejrzeć się za unijnymi lub proponowanymi przez włodarzy poszczególnych miast.
Faktoring
Wygodnym i nowoczesnym sposobem finansowania swojej działalności przez przedsiębiorców jest faktoring. Dlaczego? Stabilizuje to płynność finansową i przyspiesza proces ściągania należności. Ta metoda adresowana jest do biznesmenów, którzy oferują usługi lub towary z dłuższym terminem płatności. Producent, czy przedsiębiorca nie musi martwić się tym, że jeszcze nie otrzymał środków finansowych od klienta. Jak to działa? W tej operacji uczestniczą trzy podmioty: faktorant (przedsiębiorca), faktor (firma zajmująca się wspomnianą działalnością) i dłużnik. Podczas faktoringu firma otrzymuje część środków przysługujących jej na mocy faktur, a w stosunku do dłużnika faktor podejmuje działania mające na celu odzyskanie należności, którą po odzyskaniu wpłaca przedsiębiorcy. Nie jest to takie trudne.