prostewydatki.pl Rak Nie Jest Chorobą Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Kwota wolna od podatku PIT 2019 - zmiany!

Wysokość podatku może być obniżona nie tylko dzięki ulgom. Taką możliwość daje też kwota wolna od podatku. 2019 to rok, w którym po raz kolejny uległa ona zmianie. Dzięki niej podatnicy będą mogli zastosować kwotę obniżającą podatek i zapłacić mniej. Trzeba tylko wiedzieć, jakie limity obowiązują w tym roku, kto może skorzystać z tego odliczenia i w jaki sposób należy obliczyć podatek.

Kwota wolna od podatku – 2019. Kto może z niej skorzystać?

Wyróżnia się dwa kryteria, decydujące o tym, czy dana osoba jest uprawniona do skorzystania z kwoty wolnej od podatku.

Skala podatkowa

Podatnik musi wiedzieć, jaki sposób rozliczenia PIT go obowiązuje, by móc stwierdzić, czy może być zastosowana kwota wolna od podatku. 2019 to kolejny rok, w którym obowiązuje zasada, że kwota ta dotyczy wyłącznie podatników rozliczających przychód wg skali podatkowej. Ma ona dwa progi:

•    18% – stosowany przez podatników osiągających dochody nie większe niż 85 528 zł; wtedy podatek wynosi:

18% kwoty dochodu - kwota zmniejszająca podatek

 •    32% – ten próg jest przeznaczony dla osób o większych dochodach niż 85 528 zł; ich podatek oblicza się za pomocą poniższego wzoru:

15 395,04 zł + 32% nadwyżki kwoty 85 528 zł - kwota zmniejszająca podatek*

* jeśli przysługuje

W związku z tym, że kwota wolna od podatku 2019 obowiązuje tylko w przypadku rozliczeń wg skali, będzie ona dotyczyła wyłącznie podatników składających deklaracje PIT-36 lub PIT-37.

Kwota przychodów

Drugie kryterium dotyczy wysokości przychodów. Osoby, które osiągnęły przychód większy niż 127 000 zł nie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Z kolei wśród osób, które zarobiły mniej, kwoty odliczenia będą inne, w zależności od uzyskanych sum.

Jakie są kwoty wolne od podatku w 2019?

Dobra wiadomość – kwota wolna od podatku 2019 została podniesiona. Teraz zamiast 6600 zł wynosi 8000 zł. To oznacza, że osoby, które nie osiągnęły w 2018 roku wyższego dochodu niż 8000 zł, będą mogły nie płacić podatku, choć nadal będą musiały złożyć zeznanie podatkowe. To nie wszystko – ponieważ w ciągu roku podatkowego wpłacały zaliczki na podatek dochodowy, fiskus powinien im je zwrócić. Należy przy tym pamiętać, że taki zwrot nie będzie większy niż 1440 zł. 

Kwota wolna od podatku będzie się zmieniała, w zależności od wysokości dochodów, co można sprawdzić na poniższej tabeli.

Zmiana kwoty wolnej od podatku wpływa także na kwotę obniżającą podatek, która w związku z tym również uległa podwyższeniu. Nie oznacza to jednak, że każdy podatnik będzie mógł odliczyć tyle samo, co szczegółowo objaśnia poniższa tabela.

 

Kiedy należy zastosować kwotę obniżającą podatek za 2018?

Obliczenia uwzgledniające kwotę obniżającą podatek powinny być przeprowadzone jeszcze zanim podatnik odejmie od podstawy opodatkowania przysługujące mu ulgi odliczane od podatku. Do tej kategorii należą ulgi na dziecko, abolicyjna i na ubezpieczenie zdrowotne. Co za tym idzie, kwota obniżająca podatek jest liczona wyłącznie w oparciu o podstawę opodatkowania.

Co stanowi podstawę opodatkowania?

Podstawa opodatkowania to dochód, czyli przychód, od którego wcześniej odjęto koszty jego uzyskania, a także odliczenia od dochodu, takie jak np. ulga na internet, rehabilitacyjna czy darowizna na cele pożytku publicznego. Kwota ta musi następnie zostać zaokrąglona do pełnych złotych. Podstawa opodatkowania pozwoli określić, jaka kwota obniżająca podatek powinna zostać zastosowana. W konsekwencji umożliwia również wyliczenie ostatecznej wysokości podatku, który należy wpłacić do Urzędu skarbowego.

Prawidłowe obliczenie wysokości podatku wymaga przeprowadzenia szeregu obliczeń. By zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu w rachunkach, warto skorzystać z nowoczesnych programów do rozliczeń. Są one dostępne zarówno w postaci programów komputerowych, jak i aplikacji webowych. Wkrótce mają też pojawić się aplikacje mobilne umożliwiające rozliczenia z urzędem skarbowym. Tego typu programy prowadzą podatnika krok po kroku przez cały proces wypełniania deklaracji i same obliczają wymagane kwoty, biorąc pod uwagę aktualne zmiany w przepisach.  

Do kiedy można złożyć podatek?

Osoby korzystające z kwoty obniżającej podatek, czyli rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-37, muszą złożyć zeznanie podatkowe do końca kwietnia 2019 roku. Nie warto z tym jednak zwlekać – im później PIT zostanie przesłany, tym później podatnik otrzyma zwrot podatku.

Należy przy tym zaznaczyć, że od 2019 roku wprowadzono zmianę w prawie, która ma zachęcać do rozliczeń elektronicznych. Ogólna zasada brzmi, że osoby składające swoje deklaracje przez internet poczekają na zwrot nadpłaty maksymalnie 45 dni. Dla porównania, podatnik, który wybierze tradycyjny sposób rozliczeń i wypełni papierowy formularz, może otrzymać zwrot nawet dopiero po 3 miesiącach.

To sprawia, że e-deklaracje stają się jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem i wskazuje, że era papierowych zeznań podatkowych powoli zmierza ku końcowi.
 
>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<
Program PIT 2018/2019
 
Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Justyną Nowak
 

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.