prostewydatki.pl Rak Nie Jest Chorobą Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Kredyt hipoteczny dla singla – czy to się opłaca?

Kredyt hipoteczny dla singla to narzędzie finansowe, po które Polacy sięgają coraz częściej. Minęły już czasy, kiedy szansę na sfinansowanie zakupu nieruchomości przez bank miały jedynie osoby pozostające w związku małżeńskim. Obecnie wszystko zależy od sytuacji finansowej klienta i jego zdolności kredytowej. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny dla singla?

Wielu klientów sądzi, że banki nieprzychylnie patrzą na singli starających się o kredyt hipoteczny. Stwierdzenie to nie jest jednak prawdziwe – oczywiście w przypadku małżeństw lub par, zdolność kredytowa będzie sumowana i niejednokrotnie może być wyższa niż zdolność osoby działającej w pojedynkę. Banki nie przekreślają jednak singli i również do nich kierują swoją ofertę.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki musi spełnić singiel?

Kredyt hipoteczny dla singla jest obwarowany szeregiem formalności i pod tym względem praktycznie nie różni się od zobowiązania zaciąganego przez małżeństwa lub pary. Kredytobiorca musi mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i ważny dowód osobisty. Osoba składająca wniosek powinna także legitymować się zdolnością kredytową, czyli posiadać możliwość terminowego opłacania wszystkich rat kredytu. Jakie czynniki bierze pod uwagę bank, badając zdolność klienta wnioskującego o kredyt hipoteczny dla singla? Do najważniejszych należy:

  • wysokość miesięcznych wpływów na konto,
  • wysokość stałych zobowiązań,
  • raty kredytów, limity na kartach kredytowych,
  • forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie, działalność gospodarcza),
  • wiek kredytobiorcy,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym.

Kiedy singiel nie otrzyma kredytu hipotecznego?

Osoba składająca wniosek o kredyt hipoteczny powinna również liczyć się z tym, że bank zweryfikuje jej wiarygodność, korzystając z danych Biura Informacji Kredytowej czy Krajowego Rejestru Długów. Szanse na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania przez bank zmniejszają się u osób, które nie mogą pochwalić się dobrą historią kredytową, a w przeszłości miały problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.

Chociaż pod względem formalności kredyty dla singli i dla małżeństw/par praktycznie się nie różnią, to banki często stosują rozmaite obostrzenia, które utrudniają otrzymanie finansowania na zakup wymarzonej nieruchomości. Bardzo istotna jest kwota kredytu – nie każdy bank pożyczy singlowi środki powyżej 500 tysięcy złotych. Żeby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnego stresu, przed udaniem się do banku warto przeanalizować oferty lub skorzystać z bezpłatnej i niezobowiązującej pomocy doradcy kredytowego.

Kredyt hipoteczny dla singla – czy to się opłaca?

Obecnie banki nie finansują 100% nieruchomości – singiel starający się o kredyt powinien zatem wcześniej zgromadzić wkład własny. Większość banków wymaga go na poziomie 20% wartości nieruchomości, chociaż zdarzają się oferty, w których bank pokrywa 90% kosztów zakupu domu lub mieszkania. W takiej sytuacji jednak kredytobiorca zobowiązany jest do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego, które podwyższa ostateczny koszt zobowiązania.

Na koszt kredytu składa się również ubezpieczenie od utraty pracy. Zdarza się, że banki stosują tego typu zabezpieczenie w przypadku osób starających się samodzielnie o kredyt. Prawdopodobieństwo pogorszenia się sytuacji materialnej, np. w wyniku zwolnienia z pracy, jest przecież większe niż u małżeństw lub par spłacających wspólnie kredyt hipoteczny. Decydując się na kredyt hipoteczny dla singla, trzeba zatem wziąć pod uwagę takie ryzyko oraz liczyć się z tym, że w przypadku braku środków do opłacania rat, bank może zająć nieruchomość, a następnie ją sprzedać.

Na jaką kwotę może liczyć singiel, którego miesięczne dochody wynoszą 5 tysięcy zł, a stałe zobowiązania 1000 zł? Przy okresie spłaty obejmującym 30 lat, z oprocentowaniem wynoszącym 3,5% oraz ratami równymi, można uzyskać zdolność kredytową na poziomie około 450 tysięcy zł – przy założeniu, że osoba składająca wniosek nie posiada innych dodatkowych zobowiązań, np. kredytów lub limitów na kartach kredytowych. Według kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego w serwisie totalmoney.pl, w takiej sytuacji do najkorzystniejszych ofert należą kredyty hipoteczne PKO BP, Banku Pekao S.A. czy Millennium.

Najlepszy kredyt hipoteczny – sprawdź rankingi

Dostępne online rankingi ofert oraz kalkulatory pozwalają oszacować wysokość miesięcznej raty, poznać oprocentowanie, marżę banku, RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) oraz inne czynniki, które mają istotny wpływ na podjęcie decyzji o zaciągnięciu długoterminowego zobowiązania. Praktyczne narzędzia online pozwalają wybrać najlepszy kredyt hipoteczny – dostosowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy-singla. 

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.