Mercedes akcesoria Allora Miniboksy reklamowe Agencja detektywistyczna Orkisz Orkisz
 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Kleje do drewna – na co zwrócić uwage przy wyborze

Kleje do drewna to taki element garażowo-piwnicznego wyposażenia, o którym zapominamy, dopóki nie jest nam w pewnym momencie potrzebny. Na pozór wydaje się, że nie ma nic skomplikowanego w wyborze kleju do drewna, jednak może się okazać, że znalezienie tego, który idealnie odpowie na nasze potrzeby jest trudniejsze niż mogło się wydawać. Na co zwrócić uwagę wybierając klej do drewna?

Klej budapren

Tę nazwę kojarzy z pewnością każdy, kto choć raz oddawał buty do naprawy przez szewca. Charakterystyczny zapach kleju rozchodził się po całym zakładzie szewskim i najbliższej okolicy. Choć dziś szewca ze świecą szukać, to budapren nadal uchodzi za najlepszy klej do butów. Głównie dlatego, że sprawdza się w łączeniu skóry – zarówno naturalnej, jak i syntetycznej oraz innych materiałów. Jest też bardzo odporny na wodę, temperaturę i nie starzeje się.

Klej stolarski

Potocznie mówi się o nim, że jest to klej typu wikol. To najmocniejszy i najtrwalszy, a przy tym bezbarwny klej, który łączy drewno oraz elementy drewnopodobne i drewnopochodne z niemal każdym rodzajem tworzyw, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Klej stolarski jest nieszkodliwy dla zdrowia, dlatego często stosuje się go do sklejania ze sobą elementów, z którymi będą miały kontakt dzieci. Można nim kleić zarówno na ciepło, jak i na zimno.

W zależności od struktury łączonych materiałów, klej stolarski można nakładać pędzlem, szpachelką, czy nawet wałkiem w przypadku dużej powierzchni klejenia. Warto wspomnieć, że nie trzeba mieć szczególnych stolarskich umiejętności, żeby używać klejów tego rodzaju. Amatorzy też poradzą sobie z jego obsługą, jednak należy uzbroić się w cierpliwość – wikol wysycha przez dobę, a czasem nawet nieco dłużej.

Klej polimerowy

Jest niezastąpiony przy wszelkich pracach budowlanych – dobrze skleja ze sobą między innymi styropian, tynk, gips, drewno, płyty wiórowe, parkiet i wiele innych. Nie jest tak łatwy w aplikacji jak pozostałe kleje, nakłada się go bowiem specjalną pacą ząbkowaną – dwa z czterech boków ma zakończone ząbkami, które zostawiają specjalną fakturę na warstwie kleju.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów klejów ma inne przeznaczenie i każdy jest odpowiedni do sklejania ze sobą różnego rodzaju materiałów. W procesie klejenia drewna i łączenia go z innymi materiałami, ważne jest przede wszystkim dokładne oczyszczenie ich z pyłów, kurzu i innych zabrudzeń, zwłaszcza jeśli przed klejeniem konieczne było przycięcie drewna. Również tłuszcz i resztki starego kleju muszą zostać dokładnie usunięte z klejonych na nowo powierzchni.

Amatorskie prace, które wymagają klejenia drewna, najlepiej wykonywać z pomocą klejów uniwersalnych. Zazwyczaj czas ich wysychania jest stosunkowo krótki i nie ma ryzyka, że coś się nie uda. Ważne jest, żeby połączyć ze sobą klejone materiały natychmiast po nałożeniu kleju – nie powinno się też przesadzić z jego ilością, żeby nadmiar nie tworzył zacieków.

W sklepie internetowym dekoratorium.pl możesz znaleźć kleje do drewna, zarówno profesjonalne, ale także te dla amatorów garażowego majsterkowania.

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.



Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.