prostewydatki.pl Rak Nie Jest Chorobą Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Jak urządzić zbiornik dla rybek i jakie wybrać akcesoria do akwarium?

Akwarium to piękna dekoracja w domu i doskonała okazja do obserwowania zachowań rybek oraz innych wodnych stworzeń. Z pomocą odpowiednich akcesoriów do akwarium oraz odrobiny wiedzy można łatwo samodzielnie stworzyć taki zbiornik, który będzie cieszył oko w twoim mieszkaniu.

1.    Wybór i umiejscowienie akwarium
2.    Akcesoria do akwarium i ich funkcja
3.    Wystrój i rośliny w akwarium
4.    Woda do akwarium
5.    Mieszkańcy akwarium

Wybór akwarium

W przypadku domowych akwariów zazwyczaj najwygodniejsze jest wybranie szklanego, prostopadłościennego zbiornika średniej wielkości. Powinien być on wyposażony w pokrywę, co zapobiega dostawaniu się do wody zanieczyszczeń oraz ułatwia montaż grzałki czy filtrów. Wielkość akwarium warunkuje ilość rybek, jakie można w nim trzymać - zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że na jeden litr wody powinien przypadać jeden centymetr ryby. W takim przypadku w akwarium o pojemności osiemdziesięciu litrów powinno się znaleźć maksymalnie dwadzieścia osobników o długości około czterech centymetrów. Zbiornik należy umieszczać na stabilnym meblu, z dobrym dostępem do naturalnego światła, jednak nie na słońcu.

Akcesoria do akwarium i ich funkcja

W każdym zbiorniku potrzebne są odpowiednie akcesoria do akwarium, których funkcją jest między innymi oczyszczanie wody, utrzymywanie właściwej temperatury czy wspomaganie fotosyntezy roślin. Do najważniejszych akcesoriów do akwarium zalicza się:
•    Filtry, dzięki którym woda zostaje oczyszczona z odchodów ryb, niedojedzonych resztek pokarmu oraz innych zanieczyszczeń. Służą one także napowietrzaniu wody.
•    Termostat i grzałka, które regulują temperaturę wody. Wartość należy ustawiać w zależności od gatunków zamieszkujących akwarium.
•    Oświetlenie, które pozwala wyeksponować walory wizualne akwarium oraz stanowi dodatkowe źródło światła umożliwiające fotosyntezę roślinom w zbiorniku.

Wystrój i rośliny w akwarium

W akwarium powinno się umieścić odpowiednie podłoże, skały lub kamienie (jako kryjówki dla ryb) oraz rośliny, które stanowią dodatkową dekorację i zapewniają dostateczny poziom tlenu w wodzie. Podłoże najczęściej składa się ze żwiru lub kamyków, pod którymi znajduje się warstwa substratu (stanowi on dodatkowy “nawóz” dla roślin). Powyżej umieszcza się kamienie, kawałki skał i inne elementy, które stanowią schronienie dla rybek. Oprócz tego w akwarium powinna się znaleźć odpowiednia ilość roślin; należy je sadzić tak, by najniższe znajdowały się przy brzegu, a najwyższe - z tyłu zbiornika.
 
UWAGA! Wszystkie rośliny i inne elementy wystroju akwarium powinny pochodzić ze sklepu akwarystycznego (absolutnie nie z jeziora czy rzeki), a ich dobór powinien zostać skonsultowany z pracownikami sklepu na podstawie doświadczenia właściciela akwarium oraz gatunków rybek, które mają zamieszkać w zbiorniku.

Woda do akwarium

Woda w akwarium musi mieć odpowiedni odczyn (zwykle od sześciu do ośmiu w skali pH) oraz twardość. Zazwyczaj w akwariach słodkowodnych stosuje się wodę wodociągową, która przed nalaniem musi odstać odpowiednią ilość czasu. Uzdatnianie wody można również przeprowadzać przy pomocy specjalnych preparatów dostępnych w sklepach akwarystycznych.

Mieszkańcy akwarium

Wybór rybek powinien być podyktowany przede wszystkim umiejętnościami i doświadczeniem właściciela, a także wielkością zbiornika. Przed zakupem należy upewnić się, że poszczególne gatunki mogą być trzymane razem (czasami nie jest to możliwe, na przykład ze względu na agresywne zachowanie czy inne potrzeby związane z temperaturą) oraz sprawdzić, jaka powinna być proporcja ilościowa samców i samic. Dobrze też, by w akwarium znalazły się stworzenia, które pomogą utrzymać je w czystości, takie jak glonojady.

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.