Mercedes akcesoria Keratynowe prostowanie włosów Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Jak dbać o oczy dziecka w okresie letnim? Wizyta u lekarza okulisty i dyplomowanego ortoptysty w nowym roku szkolnym.

Lekarz okulista informuje: latem wzrok dzieci jest narażony na wiele czynników zewnętrznych. Temperatury rosną, ilość kurzu i pyłków w powietrzu również. To czas, gdy nasza skóra, delikatna śluzówka oczu są narażone na szkodliwe działanie wielu czynników środowiskowych.

Po za tym, zaczyna się dziać o wiele więcej – jest okazja do zabawy, psot. Do oczu dziecka docierają coraz to nowe bodźce wzrokowe. Maluch poznaje świat poprzez dotykanie, słuchanie, wąchanie, ale głównie właśnie poprzez patrzenie. Stąd nieustannie nadwyrężany wzrok jest wyjątkowo podatny na dolegliwości i mogą pojawić się różne dokuczliwe symptomy.

Gdy mama się opala, to dziecko „gra na tablecie”

Błąd! Nie ma nic gorszego niż patrzenie w ekran tabletu w słoneczny dzień, nawet pod parasolem, czy w namiocie plażowym. Nie dość, że dziecko bardzo wytęża wzrok, to jeszcze najprawdopodobniej nie ma na nosie okularów przeciwsłonecznych. Nawet, jeśli je ma, to i tak nie widzi zbyt dobrze tego, co jest na ekranie. I koło się zamyka! W żadnym wypadku nie pozwalaj dziecku korzystać z przenośnych urządzeń w tego typu miejscach: na plaży, otwartym basenie, stołówce na świeżym powietrzu – gdzie jest bardzo jasno i mocna ekspozycja słoneczna.

Jak Twoje dziecko powinno korzystać z urządzeń elektronicznych?

Rodzicu, to od Ciebie w dużej mierze zależy, jak Twoje dziecko będzie korzystało z nowych technologii. Konsekwentna edukacja w tym zakresie zaprocentuje szybko, więc nie rezygnuj – nawet, jeśli chwilami może być trudno i dziecko histeryzuje albo gniewa się. Wybór jest szeroki, gry online: przygodowe, edukacyjne, strategiczne etc.. Dziecko może też ganiać za pokemonami (POKEMON GO) i/lub budować miasta (MINECRAFT). Facebook też daje duże pole do popisu – przecież tyle się tam dzieje, wciąż nowe filmiki i ciekawe memy! Twoja w tym głowa, aby maluch nauczył się innych form spędzania wolnego czasu, a nie tylko „siedział z nosem” w tablecie.

Nauczcie swoje dzieci pewnej bardzo przydatnej zasady: 30/30, która oznacza, że: 30 minut przed ekranem równa się 30 minutom aktywności bez udziału ekranu (jazda na rowerze, malowanie, kreatywna zabawa, pisanie, rysowanie, spacer, śpiewanie, wygłupianie się itd.)

Prawidłowa postawa podczas korzystania z laptopa/tabletu/komputera

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób dziecko korzysta z urządzeń elektronicznych. Prawidłowa postawa uchroni je w przyszłości przed wadami i zwyrodnieniami kręgosłupa.

- na fotelu/kanapie, gdy trzyma laptopa/tablet na kolanach:

Za plecami poduszka (w części dolnej kręgosłupa), która wypełni lukę pomiędzy górną częścią siedziska a kręgosłupem. Takie „oparcie” w postaci poduszki spowoduje, że plecy nie będą „napięte”. Pod laptopa/tablet należy również podłożyć podstawkę lub poduszkę, aby urządzenie znajdowało się pod kątem 90 stopni do podłoża.

- przy biurku, gdy siedzi na krześle:

Wyprostowane plecy – pod kątem 90 stopni do blatu. Laptop powinien znajdować się na podwyższeniu tj. najlepiej na podstawce, aby dziecko patrzyło wprost na ekran. Wzrok skierowany nieco w dół.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak korzystać z urządzeń przenośnych znajdziecie we wpisie: „Skuteczna ochrona oczu podczas korzystania z urządzeń cyfrowych”.

Jakie dolegliwości oczu najczęściej doskwierają latem?

Zaczerwienie oczu – objaw zapalenia spojówek

Zdarza się, że zaczerwienione oczy mogą być objawem zapalenia spojówek. Nie pomogą wtedy domowe sposoby, tylko należy od razu zapisać dziecko na wizytę do okulisty dziecięcego. Może okazać się, że to nie jest zwykłe zaczerwienienie, ale jest to coś poważniejszego - czyli zapalenie spojówek.

Suchość oczu (ZSO – zespół suchego oka)

Unikajcie pomieszczeń klimatyzowanych – częste wizyty w centrum handlowym, kinie mogą wywołać uczucie piasku pod oczami. W okresie wiosennym i letnim jak najwięcej czasu postarajcie się spędzać na świeżym powietrzu! Unikajcie miejsc, gdzie jest duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu (np. placów zabaw przy ruchliwych ulicach, czy placach budowy). Nawilżanie i wietrzenie pomieszczeń w upalne dni, w których często przebywacie (pokój jadalny, kuchnia, salon), to również dobry sposób na to, aby nie dopadło was uczucie „piasku w oczach”.

Badanie wzroku i diagnoza ortoptyczna w nowym roku szkolnym

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego warto poddać kontroli wzrok swojego dziecka. Nie zniechęcaj się tym, że Twoja pociecha nie lubi chodzić na tego typu wizyty. W tych czasach, to konieczność, ponieważ wady wzroku rozwijają się w zaskakująco szybkim tempie – przyczyna leży w nadużywaniu urządzeń mobilnych (smartphone, tablet, laptop). Warto również zapisać dziecko na diagnozę do dyplomowanego ortoptysty, gdyż lekarz okulista bada wzrok, a nie działanie mięśni, które gałkę oczną „trzymają” (mięśnie gałek ocznych).

U starszych dzieci badanie okulistyczne przebiega podobnie jak u dorosłych. Badana jest struktura oka np. dno oka, przedni i tylni odcinek oka itd.

Fundacja Zobaczyć Jutro zaprasza na kontrolne badanie okulistyczne u lekarza okulisty dziecięcego i na diagnozę ortoptyczną u dyplomowanego ortoptysty (rezerwacji wizyty możesz dokonać pod numerem tel. 22 266 09 95).

Rodzice często zadają te pytania:

Co w praktyce oznacza diagnoza ortoptyczna?

W trakcie profesjonalnej diagnozy ortoptycznej wykonuje się m.in. badanie zeza ukrytego i jawnego, określenie punktu bliży konwergencji (PBK), test akomodacyjno-konwergencyjny i różnicowania kolorów, ocenę ostrości wzroku do dali i do bliży, test ruchomości gałek ocznych (za co odpowiadają mięśnie gałek ocznych). Badanie na synoptoforze, które ma na celu zbadanie widzenia obuczonego – trójwymiarowego (fuzji, stereopsji i percepcji wzrokowej) oraz pomiar kąta zeza.

Czy im wcześniej zostanie zdiagnozowana wada wzroku itd. u dziecka, to szanse na wyleczenie rosną?

Tak, oczywiście! Im wcześniej dowiemy się, co jest nie tak ze wzrokiem naszego dziecka, tym lepiej. Aparat wzrokowy rozwija się do 6-7 roku życia. Z tego powodu tak bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć wadę wzroku bądź nieprawidłowość w obrębie oczu. Jeśli dziecko żyje z nieleczoną wadą, to najczęściej po prostu ona się utrwala albo pogłębia. Innymi słowy: trudno będzie później taką wadę zniwelować. Uciekające oczko, zez można zauważyć, ale niedowidzenie już nie do końca. Dlatego nie zdawaj się na czyjeś rady, tylko zdaj się na profesjonalną poradę.

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.



Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.