prostewydatki.pl Rak Nie Jest Chorobą Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Czym jest medycyna estetyczna

Współczesny człowiek przywiązuje coraz większą wagę do swojego wyglądu. Jest to między innymi efekt presji, wywieranej na niego przez media i otoczenie: „musisz” wyglądać młodo, „musisz” być wysportowany, „musisz” mieć śnieżnobiałe, równiutkie zęby etc. Dbałość o wygląd jest według niektórych wręcz furtką do kariery zawodowej, wyższych stanowisk, lepszego uposażenia etc. A że chyba każdy ma jakieś fizyczne niedoskonałości lub przynajmniej wydaje mu się, że je ma, problem potrafi niekiedy stać się bardzo poważny.

Dwa słowa o dysmorfofobii

Istnieje zaburzenie psychiczne nazywane dysmorfofobią. Objawia się ono lękiem opartym na przekonaniu o własnym nieestetycznym wyglądzie. Lęk ten może człowieka w skrajnych przypadkach sparaliżować społecznie, doprowadzając do tego, że przestaje on wychodzić z domu, nie pokazuje się w pracy lub na uczelni, obawiając się drwin, szyderstw lub odrzucenia. Czterech na pięciu chorych na dysmorfofobię ma myśli samobójcze. 25% chorych podejmuje próby pozbawienia się życia. Tymczasem mankament urody, który o tym przesądza, może być w rzeczywistości drobiazgiem albo nie istnieć w ogóle.

Od dawien dawna…

Świadczy to o tym, jak bardzo wygląd liczy się dla nas samych. I to nie od wczoraj: już starożytni czynili rozmaite zabiegi na rzecz jego poprawy. Potem nastąpiła długa przerwa, aż w latach 70. ubiegłego wieku we Francji pojawiła się medycyna estetyczna. Do Polski zawitała około 20 lat później. Z grubsza rzecz ujmując, jest to dział medycyny przeznaczony dla ludzi zdrowych i zorientowany na profilaktykę starzenia się oraz niwelowanie jego optycznych skutków. W tym miejscu warto też oczywiście wspomnieć o chirurgii plastycznej, która również, choć drogą bardziej inwazyjnych zabiegów, ma poprawiać jakość życia pacjentów poprzez poprawianie ich wyglądu.

Wiecznie młoda skóra

Medycyną estetyczną mogą się zajmować wyłącznie lekarze posiadający niezbędne uprawnienia, np. dermatolodzy. Jeden z takich gabinetów, Medico Derm, działa w Kielcach. Zakres usług medycznych jest dość szeroki, ale są to procedury niewymagające hospitalizacji i mało inwazyjne. Ich celem jest zapobieganie starzeniu się skóry lub usuwanie skutków zgubnego działania czasu, takich jak np. zmarszczki. Więcej na ten temat można przeczytać na tej podstronie.

Należy sądzić, że w miarę stopniowego bogacenia się społeczeństwa i nasilania się presji na „wieczną młodość i urodę”, medycyna estetyczna będzie się stawała coraz popularniejsza, by któregoś dnia osiągnąć poziom powszechności.

I kto wie, może za ileś lat będą to nawet zabiegi refundowane?
 

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.