Mercedes akcesoria Allora Miniboksy reklamowe Agencja detektywistyczna Orkisz Orkisz
 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Co zrobić gdy przytrafi Ci się kontuzja

Chociaż sport to zdrowie i korzyści płynące z bycia aktywnym są nie do przecenienia to musimy się liczyć z przykrą, aczkolwiek powszechną sytuacją jaką są kontuzje i urazy sportowe.

Przyczyny mogą być wielorakie; czasem są one wynikiem przerostu ambicji czyli niedostosowania naszych możliwości do poziomu trudności i intensywności ćwiczenia, czasem przyczyną jest niewłaściwa rozgrzewka, a czasem zwykły przypadek (np. wypadek na stoku czy uszkodzenie sprzętu).

Faktem jest, że nawet światowej klasy sportowcy nie unikają kontuzji i urazów, w związku z tym postaram się przedstawić wam prosty schemat postępowania w sytuacji, gdy któraś ze struktur uległa przeciążeniu lub uszkodzeniu i to co zrobimy w pierwszych minutach po incydencie będzie miało ogromny wpływ na przebieg leczenia i rehabilitacji.

Najbardziej sprawdzonym a zarazem najprostszym schematem postępowania jest system RICE. Każda z liter to początek angielskiego słowa informującego nas o kolejnych etapach postępowania. I tak po kolei:

Rest (odpoczynek) – po wystąpieniu urazu powinniśmy jak najszybciej zaprzestać aktywności aby nie dopuścić do dalszego uszkadzania struktur. Wskazane jest ułożenie się w możliwie bezbolesnej pozycji.

Ice (lód, schłodzenie) – czynnik fizykalny jakim jest zimno działa przeciwbólowo (pozwoli uśmierzyć ból wynikający z urazu) oraz przeciwobrzękowo. Na skutek schłodzenia obkurczają się naczynia krwionośne co zmniejsza krwawienie a, co za tym idzie powstawanie krwiaków i obrzęków. Idealne do tego typu działań są żelowe kompresy, które przykładamy do miejsca urazu, jeśli natomiast nie mamy pod ręką tego typu pomocy, równie dobrze możemy wykorzystać mrożonkę z warzywami, śnieg, lód w kostkach lub nawet polaną zimną woda szmatę. Ważne aby lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę tylko przez gazę, cienkie ubranie lub ręcznik papierowy. Unikniemy w ten sposób odmrożeń i nie zaburzymy odżywiania tkane. Chłodzić należy przez 5-10 min po czym robimy kilkunastominutową przerwę.

Compression (ucisk) – Ucisk uszkodzonego miejsca pozwala zmniejszyć krwiak i obrzęk, należy zwrócić uwagę aby nie wykonać go zbyt mocno ponieważ może to utrudnić odżywianie i regenerację tkanek. Do tego celu możemy wykorzystać bandaż lub ubranie, które mamy pod ręką.

Elevation (uniesienie) – uniesienie kontuzjowanego miejsca, podobnie jak ucisk zmniejszy powstawanie krwiaka i obrzęku. Jeśli to możliwe to uszkodzony obszar powinien być uniesiony powyżej poziomu serca. Należy zwrócić uwagę aby miejsce na którym będzie służyło za podparcie nie uciskało i nie utrudniało dopływu krwi.

 

Jeśli zabezpieczyliśmy w ten sposób uszkodzone miejsce możemy wezwać pomoc aby dokładniej zdiagnozować rozległość urazu i ustalić plan dalszego postępowania.

Życzę wszystkim aby jak najrzadziej musieli korzystać z wiedzy, którą tu przedstawiłem…

Artykuł dodał użytkownik: Tomasz Gać

Tagi: rehabilitacja  trening  odnowa  

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM




Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.