Chociaż sport to zdrowie i korzyści płynące z bycia aktywnym są nie do przecenienia to musimy się liczyć z przykrą, aczkolwiek powszechną sytuacją jaką są kontuzje i urazy sportowe.
Przyczyny mogą być wielorakie; czasem są one wynikiem przerostu ambicji czyli niedostosowania naszych możliwości do poziomu trudności i intensywności ćwiczenia, czasem przyczyną jest niewłaściwa rozgrzewka, a czasem zwykły przypadek (np. wypadek na stoku czy uszkodzenie sprzętu).
Faktem jest, że nawet światowej klasy sportowcy nie unikają kontuzji i urazów, w związku z tym postaram się przedstawić wam prosty schemat postępowania w sytuacji, gdy któraś ze struktur uległa przeciążeniu lub uszkodzeniu i to co zrobimy w pierwszych minutach po incydencie będzie miało ogromny wpływ na przebieg leczenia i rehabilitacji.
Najbardziej sprawdzonym a zarazem najprostszym schematem postępowania jest system RICE. Każda z liter to początek angielskiego słowa informującego nas o kolejnych etapach postępowania. I tak po kolei:
Rest (odpoczynek) – po wystąpieniu urazu powinniśmy jak najszybciej zaprzestać aktywności aby nie dopuścić do dalszego uszkadzania struktur. Wskazane jest ułożenie się w możliwie bezbolesnej pozycji.
Ice (lód, schłodzenie) – czynnik fizykalny jakim jest zimno działa przeciwbólowo (pozwoli uśmierzyć ból wynikający z urazu) oraz przeciwobrzękowo. Na skutek schłodzenia obkurczają się naczynia krwionośne co zmniejsza krwawienie a, co za tym idzie powstawanie krwiaków i obrzęków. Idealne do tego typu działań są żelowe kompresy, które przykładamy do miejsca urazu, jeśli natomiast nie mamy pod ręką tego typu pomocy, równie dobrze możemy wykorzystać mrożonkę z warzywami, śnieg, lód w kostkach lub nawet polaną zimną woda szmatę. Ważne aby lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę tylko przez gazę, cienkie ubranie lub ręcznik papierowy. Unikniemy w ten sposób odmrożeń i nie zaburzymy odżywiania tkane. Chłodzić należy przez 5-10 min po czym robimy kilkunastominutową przerwę.
Compression (ucisk) – Ucisk uszkodzonego miejsca pozwala zmniejszyć krwiak i obrzęk, należy zwrócić uwagę aby nie wykonać go zbyt mocno ponieważ może to utrudnić odżywianie i regenerację tkanek. Do tego celu możemy wykorzystać bandaż lub ubranie, które mamy pod ręką.
Elevation (uniesienie) – uniesienie kontuzjowanego miejsca, podobnie jak ucisk zmniejszy powstawanie krwiaka i obrzęku. Jeśli to możliwe to uszkodzony obszar powinien być uniesiony powyżej poziomu serca. Należy zwrócić uwagę aby miejsce na którym będzie służyło za podparcie nie uciskało i nie utrudniało dopływu krwi.
Jeśli zabezpieczyliśmy w ten sposób uszkodzone miejsce możemy wezwać pomoc aby dokładniej zdiagnozować rozległość urazu i ustalić plan dalszego postępowania.
Życzę wszystkim aby jak najrzadziej musieli korzystać z wiedzy, którą tu przedstawiłem…