prostewydatki.pl Rak Nie Jest Chorobą Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż

Jeśli widzisz jakieś błędy, napisz: naursynowie@naursynowie.pl

Co w przypadku, gdy inny kierowca spowoduje kolizję Twoim samochodem?

Stare polskie porzekadło głosi "dobry zwyczaj - nie pożyczaj". Zasada ta, powinna być stosowana zwłaszcza, jeżeli chodzi o rzeczy cenne. Wielu właścicieli samochodów traktuje swój pojazd jak trzecią rękę i dreszcz przechodzi ich na samą myśl, że ktoś inny mógłby usiąść za kierownicą. Jednak czasem zdarza się tak, że w sytuacji awaryjnej trzeba komuś pożyczyć samochód. Co zrobić w przypadku, gdy wypożyczenie pojazdu zakończy się kolizją drogową, w wyniku której obciążona zostanie polisa OC właściciela pojazdu?


Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Przepisy polskiego prawa jasno określają, że każdy zarejestrowany samochód powinien posiadać ważną polisę OC. I to niezależnie od tego, czy jest użytkowany, czy przez cały rok stoi w garażu. Co ważne, polisa ubezpieczeniowa przypisana jest do samochodu, a nie do jego właściciela. Co oznacza, że jeżeli kolizję drogową spowodowała osoba nie będąca właścicielem pojazdu, to i tak kosztami zostanie obciążony ten, na kogo samochód został zarejestrowany. Warto więc zastanowić się przed pożyczeniem komuś auta, gdyż konsekwencje kolizji drogowej mogą być bolesne dla portfela. Każda szkoda bezpośrednio wpływa na utratę przysługujących zniżek, co może podnieść koszty kolejnej polisy nawet o kilkaset złotych.

Kolizja drogowa, a brak ubezpieczenia

W przypadku, gdy obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa nie została wykupiona, wówczas zgodnie z ustawą, za przewinienie odpowiada zarówno osoba kierująca pojazdem jak i jego właściciel. To oni, solidarnie, muszą pokryć koszty naprawy auta, jak i wypłacić poszkodowanym odszkodowanie. Nie jest to jednak jedyna kara. Właściciel pojazdu musi dodatkowo liczyć się z sankcjami finansowymi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, dodaje redaktor portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl.

Odszkodowanie od kierującego - umowa polubowna

Chcąc odzyskać straty finansowe, jakie powstały w wyniku kolizji spowodowanej przez innego kierowcę można próbować dojść z nim do porozumienia na stopie cywilnej. Jest to najprostsze rozwiązanie. Każdy, kto ma choć odrobinę honoru przyzna się do winy i będzie starał się zadośćuczynić swoją szkodę w wymiarze finansowym. Jeżeli dana osoba nie ma wystarczającej ilości gotówki, można zaproponować rozłożenie należności na korzystne raty. Warto taką umowę sporządzić na piśmie, aby druga strona miała pewność, że w przyszłości nie będzie więcej pociągana do odpowiedzialności.

Sąd - rozwiązanie ostateczne

W przypadku, gdy sprawca wypadku pożyczonym samochodem nie chce pójść na ugodę, wówczas zostaje rozwiązanie ostateczne, jakim jest założenie sprawy w sądzie cywilnym. Na ten krok decyduje się jednak niewiele osób. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest postępowanie sądowe, które często toczy się długimi latami.

 bezpresji.pl

Artykuł dodał użytkownik: naursynowie.pl

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Nie znaleziono firm powiązanych z tym artykułem.Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.