Akupunktura spersonalizowana to indywidualizacja podejścia do chorego. Polega ona na zapewnieniu pacjentowi leczenia, które przyniesie mu największą, możliwą korzyść. W tym celu dobierane są metody dopasowane do chorego, po wcześniejszej szczegółowej diagnostyce pod kątem różnych czynników klinicznych. Ma to na celu zagwarantowanie większej skuteczności w oparciu o wiedzę na temat różnic między pacjentami, takich jak np. objawy choroby, wiek, płeć, reakcja na dotychczas zastosowane leczenie.
Pojęcie akupunktury spersonalizowanej nie jest nową ideą, charakterystyczną dla czasów współczesnych. Specjaliści akupunktury od wielu tysiącleci starali się dostosowywać leczenie do pacjentów.
Rozwój akupunktury spersonalizowanej w ostatnich dekadach, to naturalny efekt rozwoju technologii. Dopiero współcześnie posiadane narzędzia pozwoliły zbadać różnice między chorymi, które występują na różnych poziomach. Postęp naukowy znacznie zwiększył możliwości identyfikacji chorych, którzy mają największą szansę odnieść korzyść z danego sposobu leczenia.
Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań. Oczywiście efekt leczniczy może wystąpić w większym lub mniejszym stopniu. Zależy to od umiejętności dobrania właściwych punktów, właściwie przeprowadzonego zabiegu, zaawansowania choroby jak również szeregu innych czynników.
Przy pomocy akupunktury można leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, lecz również szereg objawów towarzyszących tym jednostkom jak: nudności i wymioty, zawroty głowy, czkawka, bezsenność i inne.
Akupunktura to metoda leczenia takich schorzeń jak: zapalenie korzonków rdzeniowych, dyskopatia, rwa kulszowa, zwyrodnienia i zapalenia stawów i mięsni, bóle krzyża, zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych i biodrowych, stany pourazowe narządu ruchu, porażenia nerwów, nerwobóle (neuralgia nerwu trójdzielnego, neuralgia po półpaścu), bóle głowy, nerwice, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia słuchu, alergie różnego typu, niepłodność, zapalenie gruczołu krokowego, zaburzenia pęcherza moczowego, świąd, niemoc płciowa, nadwaga, uzależnienia.
O tym, że jest to sprawdzona metoda leczenia, zaświadcza chociażby stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje wyraźne wskazania, w jakich przypadkach metoda ta może być stosowana i jest najbardziej skuteczna.